ورق هایگلاس چیست؟! انواع، مدل ها و ابعاد ورق های هایگلاس

 

ورق «هایگلاس» متریال سازنده کابینت هایگلاس است. مدل‌های کابینت هایگلاس جزء مدل‌های کابینت مدرن به حساب می‌آیند که این روزها حسابی پرطرفدار شده‌اند. اما تا حالا به این فکر کردید که هایگلاس واقعا چیست؟ این هایگلاس چه ارتباطی با glass  دارد که در زبان انگلیسی به معنای شیشه است؟ درخشندگی هایگلاس به چه علت است؟

جواب تک تک این سوالات را در ادامه می‌دهیم. همچنین می‌خواهیم در این مطلب اشاره کوچکی به مزایا و معایب آن هم داشته باشیم. مزایایی که اکثر مردم فکر می‌کنند در درخشش آن خلاصه می‌شود و معایبی که اکثرا از آن‌ها اطلاعی ندارند. پس با هم برویم و ابتدا ببینیم که ورق هایگلاس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ بعد از آن به سایر نکات مربوط به ورق هم اشاره‌ای داشته باشیم.

 

ورق هایگلاس چیست؟

«های گلاس» یک نوع ورق با مغزی ورق ام دی اف و با روکشی پلاستیکی از جنس پلکسی گلاس می‌باشد. معمولا ورق‌های هایگلاس تنها از یک طرف با پلکسی گلاس پوشیده شده و سمت دیگر ورق با لایه‌های ارزان‌تر پوشش داده می‌شود. این لایه حالتی براق، شفاف، و زیبا به ورق «هایگلاس» می‌دهد. پس دلیل براق بودن کابینت‌های هایگلاس، به پوشش پلکسی گلاس روی ورق هایگلاس برمی‌گردد. این ورق‌ها به دلیل براق بودن، کاربرد زیادی در ساخت تجهیزات دکوراسیون داخلی از جمله کابینت، کمد دیواری، دکور و غیره پیدا کرده است.

مدل مدرن و خاص بالا توسط یکی از کابینت‌سازهای سلام ساختمان در شهر اصفهان انجام شده است. اگر قصد تعویض کابینت‌های خود را دارید و کابینت‌سازی مطمئن و کار بلد نمی‌شناسید، سلام ساختمان می‌تواند به شما کمک کند تا کار خود را به یکی از بهترین کابینت‌سازهای شهر خود بسپارید.

 

ورق هایگلاس در سمتی که لایه پلکسی گلاس دارد ضد آب محسوب می‌شود. اما از سمت دیگر، مقاومت آن نسبت به آب بستگی به کیفیت روکش پشت ورق هایگلاس دارد. پس بهتر است برای ماندگاری کابینت و دکور، لایه پشت ورق هم از جنس مرغوبی مانند «ملامینه» پوشش داده شود. ورق «هایگلاس» دارای تنوع رنگ و طرح بسیار زیاد است. مدل‌های بسیار زیبایی با این نوع ورق در کابینت‌سازی و دکوراسیون اجرا می‌شود و قیمت نسبتاً مناسبی دارد.

 

مقایسه ورق هایگلاس با ورق نئوپان ملامینه

ورق هایگلاس براق بنفش

معنی های گلاس چیست؟

حالت شیشه‌ای «های گلاس» موجب شده است عموماً تصور بشود کلمه «گلاس» از لغت شیشه (Glass) در زبان انگلیسی آمده است. در حالی که اصل این واژه، High Gloss به معنای درخشندگی زیاد (براقیت زیاد) است.

پیش از انتخاب جنس «هایگلاس» برای کابینت، کمد یا دکوراسیون بهتر است مزایا و معایب، نمونه‌ها و قیمت ورق هایگلاس را به خوبی بدانید.

مزایا و معایب ورق هایگلاس

ورق‌های هایگلاس که سازنده کابینت، کمدهای دیواری و دکور هستند، مزایا و معایبی دارند که عمده این موارد، ناشناخته‌اند. معمولا هایگلاس فقط به دلیل درخشندگی سطحش شناخته می‌شود در حالیکه مزایای متعددی دارد. البته درخشندگی سطح ورق‌های هایگلاس هم می‌تواند شمشیر دولبه باشد. این درخشندگی باعث زیبایی سطح کابینت و یا کمد دیواری می‌شود ولی احتمال لکه شدن و یا خش افتادن سطح را هم بالا می‌برد.

 

زایای ورق هایگلاس

مزایای ورق هایگلاس را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

1. درخشندگی زیاد

این ویژگی ورق های هایگلاس، شناخته‌شده‌ترین مزیت آن هاست. اکثر افرادی که هایگلاس را انتخاب می‌کنند به دلیل همین مساله است. البته گفتم که درخشندگی زیاد و سطح صیقلی هایگلاس، مثل یک شمشیر دولبه است. از طرفی باعث چشم نوازتر شدن آشپزخانه می‌شود و از طرف دیگر باعث افزایش احتمال لکه شدن و خش افتادن سطوح کابینت و کمد می‌شود.

2. مقاومت بالاتر از ام دی اف در برابر رطوبت

ورق هایگلاس براق در برابر رطوبت مقاومت بالاتری نسبت به ام دی اف دارد. دلیل مقاومت بالاتر هایگلاس در مقایسه با ام دی اف، نوع روکش این ورق هاست که از جنس پلی گلاس می‌باشد. این روکش‌ها در برابر آب آسیبی نمی‌بینند. ورق‌های هایگلاس هم تا وقتی که روکش روی آن‌ها آسیب ندیده باشد، در برابر رطوبت مقاوم هستند اما اگر روکش آن‌ها آسیب ببیند، همانند ام دی اف مقابل رطوبت دچار آسیب می‌شوند.

 

3. طرح های متنوع و زیباتر از ام دی اف

ورق‌های هایگلاس نسبت به ورق‌های ام دی اف دارای تنوع بیشتری در طرح هستند. این مزیت دست شما را در انتخاب طرح روی ورق‌های کابینت و کمد منزلتان باز می‌گذارد. مزیت مهمی که اکثر مواقع از آن غافل می‌شویم.

ورق های گلاس راه راه با ترکیب رنگی سفید قهوه ای

4. دوام بسیار بالا

این مزیت هم بسیار با اهمیت و ضروری می‌باشد. دوام بالای کابینت یعنی شما می‌توانید مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید و مجبور نباشید در مدت زمان کوتاهی کابینت‌های منزلتان را تعمیر یا تعویض کنید. می‌توانیم بگوییم این مزیت کابینت هایگلاس از سایر مزیت‌های آن هم مهم‌تر می‌باشد، چرا که باعث صرفه جویی در هزینه و زمان شما می‌شود.

5.. قابلیت تعمیر و ترمیم با طرح و رنگ خود کابینت

شاید با خودتان بگویید مگر این مورد چقدر اهمیت دارد که جزء مزایای این ورق‌ها به حساب می‌آید؟! تصور کنید بخشی از صفحه کابینت یا کمدتان خراب شده و شما به یک کابینت‌ساز می‌گویید تا بیاید و آن را تعمیر کند. اما کابینت‌ساز می‌گوید مدل ورق‌های شما دیگر در بازار وجود ندارد و یا باید از یک ورق دیگر با یک طرح دیگر استفاده کنید یا کلا کابینت خود را تعویض کنید؟!

 

مورد اول باعث می‌شود کابینت شما کاملا از چهره بیفتد و واقعا نمای زشت و بدی به آشپزخانه شما می‌دهد. مورد دوم هم هزینه خیلی زیادی روی دستتان می‌گذارد! پس قابلیت تعمیر و ترمیم با طرح و رنگ کابینت مزیت بسیار مهمی به حساب می‌آید.

کابینت‌هایی هستند که این قابلیت را ندارند و باعث می‌شود خریداران آن‌ها در صورتی که کابینتشان آسیب بییند، دچار ضرر بشوند.

انواع ورق هایگلاس رنگی

 

معایب ورق هایگلاس

در مورد معایب ورق هایگلاس، در این مطلب فقط یک اشاره کوچک می‌کنیم. چون در مطلب مربوط به معایب کابینت هایگلاس، به طور کامل در مورد معایب هایگلاس صحبت کردیم و راه‌حل مقابله با هر کدام از این معایب ر ا هم به شما دادیم. این معایب شامل موارد زیر می‌شود:

1. کاملا ضد آب نیستند

درست است که ورق هایگلاس نسبت به ورق ام دی اف مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت دارد اما کاملا ضد آب نیست و درصورت آسیب دیدن روکش ورق، آب وارد مغزی آن شده و خراب می‌شود.

2. لک پذیری و خش پذیری بالا

به این اشکال ورق هایگلاس قبلا هم اشاره کرده‌ایم و گفتیم که به دلیل صیقلی بودن و درخشان بودن روکش این ورق‌ها، امکان لک شدن و خش افتادن روی آن‌ها بسیار بیشتر از سایر ورق هاست.

3. لبه های تیز ورق

این مشکل در سایر ورق‌هایی که برش می‌خورند هم وجود دارد اما در مورد ورق هایگلاس شدیدتر می‌باشد. چون هم روکش آن خاص و متفاوت با سایر ورق هاست و هم قابلیت سمباده‌زنی و نرم‌کردن گوشه‌های ورق در هایگلاس وجود ندارد.

4. ورق های یکطرفه

این مشکل فقط جاهایی شما را اذیت می‌کند که ورق کابینت یا کمد شما از دوطرف دید داشته باشد. در این صورت مجبور می‌شوید ورق را دوبل کنید (دو ورق هایگلاس را به هم بچسبانید) که ضخامت کار افزایش پیدا می‌کند.

ورق های هایگلاس و ام دی اف

ابعاد ورق های‌گلاس

ورق‌های هایگلاس دارای دو سایز مختلف هستند. در مطلب مربوط به ابعاد ورق هایگلاس و ام دی اف در مورد سایز ابعاد ورق‌های مختلفی که در کابینت و کمدسازی کاربرد دارند صحبت کردیم. در اینجا هم اشاره کوچکی به سایز ورق‌های هایگلاس می‌کنیم. این ورق‌ها دارای 2 سایز 120*240 و 120*280 هستند. ورق‌های هایگلاس نسبت به ورق‌های ام دی اف سایز کوچکتری دارند.

 

خب در پایان این مطلب متوجه شدیم که ورق‌های هایگلاس چه ویژگی‌هایی دارند، چرا به آن‌ها هایگلاس گفته می‌شود و مزایا و معایب آن‌ها چیست؟ در انتهای مطلب هم اشاره کوچکی به ابعاد ورق هایگلاس کردیم تا از آن هم اطلاع داشته باشید.

مطالعه مطلب برندهای تولید کننده انواع ورق هم می‌تواند برای شما مفید باشد.

کابینت هایگلاس با ورق هایگلاس کینگ گلاس

 

آرشیو سایت

سبد خرید